Pomiary elektryczne
Zakres oferowanych pomiarów
Badanie skuteczności ochrony przeciwporażeniowej przez samoczynne wyłączenia zasilania przy uszkodzeniach urządzeń elektrycznych (dotyk pośredni) polega na pomiarze impedancji pętli zwarciowej, wyliczeniu spodziewanego prądu zwarcia i sprawdzeniu czy ten prąd zapewni wyłączenie zasilania w wymaganym czasie.
Pomiar rezystancji izolacji instalacji i urządzeń jest podstawowym badaniem ochrony podstawowej (dotyk bezpośredni). Od stanu izolacji przewodów zależy również poziom ochrony przeciwpożarowej obiektów budowlanych. Pomiar jest wykonywany przy wyłączonym zasilaniu mierzonego obwodu.
Pomiar rezystancji uziemienia roboczego lub ochronnego jest niezbędny do oceny warunków do prawidłowej pracy urządzeń elektrycznych oraz bezpieczeństwa ich obsługi.
Badanie wyłącznika różnicowoprądowego (RCD) polega na sprawdzeniu działania wyłącznika, pomiarze prądu i czasu zadziałania RCD.
Badanie stanu instalacji odgromowej polega na pomiarze rezystancji uziemienia, sprawdzeniu stanu uziomów, części naziemnej i ciągłości połączeń. Dlaczego warto wykonywać pomiary?
Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 2 Ustawy Prawo budowlane (Dz. U. 994 Nr 89 poz.414) właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do przeprowadzania okresowego, co najmniej raz na pięć lat badania instalacji elektrycznej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów. Konkretna częstotliwość wykonania pomiarów uzależniona jest od specyfiki obiektu, stanu instalacji elektrycznej oraz rodzaju prowadzonej działalności. W szczególnych przypadkach zaleca się, wykonywanie badań z większą częstotliwością niż wynikająca z przepisów budowlanych (np. pomieszczenia narażone na działanie wilgoci – co najmniej raz na rok, obrabiarki do drewna – co najmniej raz na dwa lata). Kto kontroluje realizację obowiązku wykonywania pomiarów?
Powszechne stosowanie urządzeń zasilanych energią elektryczną niesie ze sobą różnego rodzaju zagrożenia zarówno dla człowieka jak i jego bezpośredniego otoczenia. Pracownik w swoim środowisku pracy przez większość czasu ma do czynienia z urządzeniami i instalacjami elektrycznymi, które, jeśli nie są właściwie użytkowane i regularnie badane, stają się przyczyną wielu wypadków, których konsekwencje niejednokrotnie mogą doprowadzić do trwałych urazów lub nawet śmierci poszkodowanego pracownika.
Niesprawna instalacja elektryczna może być przyczyną awarii i uszkodzeń sprzętu, maszyn i urządzeń. Koszty związane z ewentualną naprawą przeważnie wielokrotnie przekraczają koszty ponoszone na bieżące kontrole instalacji.
Każda awaria w zakładzie oprócz oczywistych kosztów związanych z koniecznością usunięcia uszkodzeń lub wymiany/zakupu nowych urządzeń niesie za sobą niejednokrotnie dodatkowe koszty związane z nieplanowanymi przestojami i przerwami w funkcjonowaniu zakładu. Bardzo często powoduje to także trudności w wywiązaniu się z zobowiązań wobec partnerów biznesowych.
W Polsce urządzenia i instalacje elektryczne są przyczyną około 9000 pożarów rocznie. Najwięcej pożarów wynika z awarii instalacji elektrycznych, pozostałe są skutkiem błędów w użytkowaniu tego rodzaju urządzeń. Wczesne wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu instalacji elektrycznej pozwala na zmniejszenie zagrożenia oraz uniknięcie
Brak aktualnych protokołów potwierdzających właściwy stan instalacji elektrycznej w obiekcie może być podstawą do kwestionowania wypłaty ewentualnych odszkodowań np. w przypadku pożaru. Jak wykonujemy?
Naszą kadrę stanowią wysokiej klasy specjaliści posiadający kwalifikacje w uprawniające do zajmowania się urządzeniami, instalacjami i sieciami elektroenergetycznymi wytwarzającymi, przetwarzającymi, przesyłającymi i zużywający energię elektryczną na stanowiskach eksploatacji i dozoru w zakresie prac kontrolno-pomiarowych.
Do wykonywania pomiarów wykorzystujemy najwyższej klasy sprzęt pomiarowy posiadający aktualne świadectwo kalibracji. Gwarantuje to najwyższą jakość oferowanych przez nas usług.
Co otrzymuje zleceniodawca po wykonaniu pomiarów?
Dlaczego my?
Kontakt z nami
Copyright © 2008 Kraków - szkolenia BHP, szkolenia okresowe, uprawnienia SEP - OchronaPracy.com
|